Tas ir emocionāls diskomforts, apmulsums vai trauksme dažādās sociālās situācijās. Līdz 95% cilvēku piedzīvo zināmu trauksmi sociālās situācijās. Sociālā fobija ir trauksmes traucējums, ko raksturo bailes izjust pazemojumu un apkaunojumu citu cilvēku klātbūtnē. Ir specifiska (izpaužas noteiktās situācijās) un ģeneralizēta.
Iespējamie sociālās trauksmes cēloņi:
Kādā veidā tas izpaužas?
Vai sociālo trauksmi var izārstēt?
Uztraukties ir normāli, taču, ja pamanāt ne tikai satraukumu, bet arī sociālās trauksmes pazīmes, tad labāk meklēt palīdzību pie speciālista. Uz pieradījumiem balstīta sociālās trauksmes ārstēšanas metode ir kognitīva biheiviorālā terapija (KBT).
Kā atbalstīt draugu vai tuvinieku, ja viņš piedzīvo sociālu trauksmi?
Ja jūsu draugam/tuviniekam ir sociāla trauksme, jums nevajadzētu teikt: “Šoreiz gandrīz nevarēja pamanīt, ka tu nervozēji”, “Nu, kāpēc tu esi tik kautrīgs?”, “Tevi ir jāārstē.”
Mēģiniet nekoncentrēties uz cilvēka satraukumu, kad uzaicināt viņu kaut kur. Tā vietā jūs varat pateikt viņam, cik laimīgi būs pārējie, ja viņš ieradīsies uz tikšanos. Noder arī dalīšanās pašu pieredzē, piemēram, pastāstiet, kas jūs satrauc un kā pats ar to tieciet galā: “Es arī ļoti uztraucos pirms publiskas uzstāšanās - man palīdzēja konsultācijas pie psihologa.” vai “Man arī pirms intervijas plaukstas svīst, bieži nosarkstu, bet es cenšos sevi uzmundrināt vai arī pielietoju nomierināšanas tehnikas, ko ieteica man psihologs.”.
Ja redzat, ka tuviniekam reakcija uz sociālajām situācijām ir līdzīga sociālajai fobijai, piemēram, viņš ir noslēgts, maz iet ārā, tad pastāstiet viņam par savām izjūtām/bažām šajā sakarā: “Es uztraucos par tevi, tu man esi svarīgs. Vai es varu tev palīdzēt?" Ja atbilde ir jā, varat dalīties ar viņu rakstos par sociālo trauksmi vai sociālo fobiju un uzticamu speciālistu kontaktiem, pie kuriem viņš var griezties.
Rakstu sagatavoja: Irina Stojaša, KBT psihoterapeite
uz augšu